niedziela, 4 grudnia 2016

KARPATKA

Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubiłaby karpatki. Wygląda na ciasto, które wymaga dużo pracy lecz trzeba zrobić ją samemu by przekonać się , że jest to mylne pojęcie. Przepis oczywiście mam ze swojego starego zeszytu i zapewniam, że takiego smaku nie znajdziecie w żadnej cukierni. 
Ciasto
1 szklanka wody
1/2 kostki mararyny
5 jaj
1 szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Margarynę rozpuścić z wodą. Do gorącego roztworu dodać mąkę i gotować do chwili wrzenia energicznie mieszając. Lekko przestudzić i mieszając dodawać po jednym jajku i proszek do pieczenia. Ciasto podzielić na dwie części , rozsmarować łyżką na wysmarowanej blaszce i piec po kolei w temperaturze 200 stopni przez ok 30-35 min. 

Krem
1/2 litra mleka
masło lub margaryna
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 cukry wanilinowe
3/4 szklanki cukru
można dodać aromat 

Z mleka, cukru i mąki pszennej i ziemniaczanej ugotować budyń, dodać cukier wanilinowy i ostudzić . Masło rozetrzeć i miksując dodawać po łyżce przygotowanego budyniu. 
Upieczone ciasta przełożyć kremem, wierzch posypać cukrem pudrem . 



MURZYNEK

Ten przepis na murzynka ma ponad 30 lat i wg. mnie jest najlepszy. 

2 szklanki cukru
2 łyżki kakao
1 kostka margaryny
1/2 szklanki przegotowanej wody
1 cukier wanilinowy
Wszystkie składniki wrzucić do garnka, rozpuścić i gotować na wolnym ogniu przez ok. 7 minut. Odlać pół szklanki na polewę . Pozostałą część ostudzić, a następnie dodać : 
2 szklanki maki
1 łyżeczkę proszku do pieczenia
4 żółtka
na końcu pianę z ubitych białek 
Masę wylać na posmarowaną tłuszczem blaszkę i piec w temperaturze 180 stopni przez ok. 40 min. 
Po wystygnięciu ciasta polać je polewą . Można posypać wiórkami kokosowymi lub zetrzeć czekoladę.     

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

SERNIK CZARNO - BIAŁY

Ulubiony serniczek moich dzieci. Nie robiłam go chyba z 10 lat, ale doszłam do wniosku, że warto wracać do starych przepisów 



Na ciasto: 
40 dkg. maki
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
1 margaryna
1 szklanka cukru
1/2 łyżeczki octu
Wszystkie składniki zagnieść. Wyrobione ciasto wstawić na 2 godziny do lodówki



Masa serowa: 
1 kg. twarogu
40 dkg. cukru
8 jajek
1 budyń śmietankowy lub waniliowy
1 aromat
cukier utrzeć z żółtkami. Dodawać powoli budyń i twaróg skręcony przez maszynkę. Z białek ubijamy pianę . Dodajemy aromat i ubitą pianę delikatnie mieszając. Wyciągnięte z lodówki ciasto dzielimy na dwie części Pierwszą zetrzeć na blaszkę na tarce o dużych oczkach, na to masę serową i druga część ciasta również ścieramy na ser. Piec ok 1 godziny w temperaturze 180 stopni.Po ostygnięciu ciasta posypujemy po wierzchu cukrem pudrem. 


  

niedziela, 14 sierpnia 2016

MAKARONOWA ZAPIEKANKA

Czasami musisz coś szybko przygotować. Mam dla Was taki właśnie przepis. 
Danie jest tanie i mało wymagające jeśli chodzi o zdolności kulinarne. Zrobi to każdy. 

1 paczka makaronu świderki 
0,5 kg kiełbasy 
2 duże cebule
mały koncentrat pomidorowy
20 dkg. żółtego sera

Makaron gotujemy al dente. Kiełbasę i cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy razem na patelni. Ser ścieramy na tarce na grubych oczkach. Do makaronu wrzucamy podsmażoną kiełbasę z cebulą, starty żółty ser i koncentrat. Wszystko razem mieszamy doprawiając solą i pieprzem . 
Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego i na ok 15-20 min. wstawiamy do piekarnika. (do momentu aż ser się rozpuści) .
Danie idealne na obiad , kolacje lub przekąskę.   


SZYBKIE CIASTO JABŁKOWE

Masz ochotę na coś słodkiego ? Takie składniki na pewno znajdziesz w domu 

1/2 kostki margaryny
3/4 szklanki bułki tartej
1 kg. jabłek
4 jajka
1 szklanka cukru
1,5 szklanki mąki
1 cukier wanilinowy  
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier puder do posypania ciasta

Blaszkę wysmarować margaryną i posypać bułka tartą. Na tak przygotowana blaszkę ułożyć obrane i pokrojone w grubą kostkę jabłka. 
Całe jajka ubić z cukrem na puszystą masę, dodawać częściami mąkę wymieszaną z proszkiem i cukrem wanilinowym. Jabłka zalać ciastem i piec w piekarniku przez ok 1 godzinę w temp. 180 stopni. Odczekać 10 minut , wyjąć jabłecznik z blaszki i ostudzony posypać cukrem pudrem . 
Takie proste, a jakże smaczne. Polecam  







sobota, 2 lipca 2016

OGÓRKI KONSERWOWE

Ten przepis stosuję od wielu, wielu lat i naprawdę nic bym w nim nie zmieniła. Ich smak przypomina te które kupujemy w sklepach .

Na ok. 2 kg ogórków

Przygotować zalewę :
5 szklanek wody
1 szklanka octu 10 %
1 płaska łyżka soli
2 płaskie łyżki cukru
1 marchewka pokrojona w cienkie plasterki
po kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego, liście laurowe,
łyżeczka gorczycy
Wszystkie składniki zagotować.
W słoiki poukładać koper i ogórki. Zalać ciepłą zalewą. Następnie słoiki pasteryzujemy przez ok 5 min. od momentu zagotowania wody. Wyciągam słoiki i odwracam do góry dnem do ostygnięcia. Mniejsze słoiki pasteryzujemy przez 2-3 min.

OGÓRKI MAŁOSOLNE

Małosolne o tej porze roku chyba goszczą w każdej kuchni. Idealne jako dodatek do obiadu lub do kanapek. Dla tych co jeszcze nie robili przypomnę jak zrobić. 
Umyte ogórki układam w słoju do którego wcześniej włożyłam koper, chrzan i czosnek. Zalewam przegotowaną wodą z dodatkiem soli (na 1 litr wody 1 czubata łyska soli) . Tak przygotowane ogórki są idealne po 2 dniach . 




Jeśli chcę, by ogórki były gotowe na drugi dzień obcinam końcówki ogórków i 
zalewam gorącą zalewą .








Jeśli chcę zimą jeść ogórki małosolne to układam je w słoikach i po dwóch dniach należy przerwać proces kiszenia pasteryzując je przez 5 minut. 

OGÓRKI KISZONE

Nie wyobrażam sobie mojej piwnicy bez zapasu słoików z ogórkami kiszonymi. 
Zazwyczaj jednorazowo kupuje 10 kg. ogórków z których wychodzi mi 20 słoików o pojemności 0,8 l
Do tego potrzeba: 
 3 duże zestawy do kiszenia (koper, liście chrzanu)
5 główek czosnku
Chrzan w korzeniu (po kawałku do każdego słoika) 
sól (na 1 litr wody 1 czubata łyżka soli)
po 1 listku wiśni na słoik 
Na dno słoików układam koper, wiśnię,  chrzan i ząbki czosnku. Następnie wkładam do słoików umyte ogórki, na wierzch słoików powrzucać kwiatki kopru. Wodę zagotować, wymieszać z solą i gorącą zalać ogórki. Pozakręcać słoiki, wynieść do piwnicy i czekać cierpliwie na zimę




   


wtorek, 8 marca 2016

BRUKIEW

                                                                                             
 




Niegdyś codzienny składnik polskiej kuchni, dziś - po latach zapomnienia - powoli wraca na nasze stoły. I dobrze, bo zdaniem ekspertów to niepozorne warzywo ma w sobie wielką moc.
 Warzywo to napewno nie jest gorsze od innych warzyw kapustnych, jej smak  jest ostry – przypomina nieco rzodkiewkę lub kalarepę lub głąb z kapusty.
Przyznam się, że pierwszy raz jadłam brukiew jako puree będąc w Norwegii jest to u nich dodatek do Bożonarodzeniowego dania - jego smak mnie urzekł. Myślałam, że u nas nabycie brukwi nie sprawi mi żadnego problemu  jednak kupienie brukwi w Polskich sklepach graniczy z cudem. 


Brukiew jest bogatym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B9, B12), witamin C, A i K oraz składników mineralnych: wapnia, fosforu, sodu, magnezu, cynku, miedzi, siarki i żelaza. Ponadto znajdziemy w niej sporo błonnika, beta-karotenu i dobrych kwasów tłuszczowych. Ma właściwości moczopędne, usprawniające procesy trawienne, przeciwdziałające zaparciom i działanie wykrztuśne.  Dzięki zawartym w niej związkom siarki polecana jest też osobom borykającym się z problemami skórnymi czy wypadaniem włosów. Brukiew zawiera również substancje anty nowotworowe ( glukozynolaty) Ponadto jest bardzo sycąca i niskokaloryczna (36 kcal w 100 g), polecana więc jest dla osób na diecie odchudzającej.  






poniedziałek, 29 lutego 2016

KUBUSIOWE CIASTO

Ulubione ciasto dzieciaków z kremem na bazie soczku Kubuś 
Biszkopt
4 jajka
3/4 szkl. cukru
3/4 szkl. mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki wody
Białka ubić pod koniec ubijania dodać cukier.dodać żółtka i wodę z kranu , następnie mąkę z proszkiem delikatnie wymieszać. Piec w piekarniku 20-30 min. w 170 stopniach

Masa budyniowa: 
1 duży Kubuś 
3 budynie śmietankowe 

Budynie ugotować zgodnie z instrukcja na opakowaniu zastępując mleko sokiem Kubuś. Uwaga podczas gotowanie Kubus plumka. Gorący budyń wylac na ostudzony biszkopt, Odstawić do wystygnięcia.

Masa śmietanowa
0,5 l śmietany 30 %
3 śmietan fixy
3 łyżki cukru

Śmietanę ubić z cukrem i śmietan fixami. Wyłożyć na ostudzoną masę kubusiową. Na to układamy herbatniki (3 paczki) i polać roztopiona czekoladą . (2 czekolady roztopić z 5 łyżkami mleka)

Gotowe ciasto najlepiej wstawić do lodówki by wszystkie masy ładnie stężały. 



niedziela, 21 lutego 2016

PODARUJ NINCE SWÓJ 1 % PODATKU





Kochani !!
Już po raz kolejny zwracamy się do Was z prośbą o przekazanie 1% Waszego podatku dla naszej Ninki.
Nina ma 4 latka i choruje na rzadką chorobę genetyczną Zespól Retta.


Jest to calościowe zaburzenie rozwoju które odebrało jej zdolność mówienia, chodzenia a w zamian dało charakterystyczne ruchy rączek, zaburzenia oddychania i padaczkę.
Dzięki intensywnej rehabilitacji choroba tak szybko nie postępuje. 
Przekazując swój 1% Nince wspieracie jej dalszą rehabilitację pomagacie opłacić turnusy rehabilitacyjne, terapię oraz leki.
Dla niej i dla nas to bardzo wiele.
Aby przekazać swój 1 % wystarczy w formularzu podatkowym wpisać numer KRS 0000186434 oraz jako cel szczegółowy wpisać Nina Bobryk 225/B
Z całego serca bardzo dziękujemy Emotikon smile

SMALCZYKOWE SMAROWIDŁO

już dawno za mną chodził smalec własnej roboty, i jak zobaczyłam słoninkę od razu ja kupiłam. Niestety trafiłam na taką z  której podczas smażenia nie zrobiły się chrupiące skwareczki. One się po prostu gotowały a nie smażyły. Trzeba było coś zadziałać by z tego coś wyszło i oto po wrzuceniu do przetopionego smalcu kilku składników mamy super smarowidło


1 kg. słoniny 
2 duże cebule
główka czosnku
jabłko 
sól, pieprz i magi do smaku

Słoninę kroję w drobna kosteczkę i smażę na wolnym ogniu do uzyskania rumianych skwarek. Do tego wrzucamy pokrojoną w półksiężyce cebulę i obrane ząbki czosnku, po jakimś czasie dodajemy pokrojone w ćwiartki jabłko. Gdy już cebula będzie miękka wyłączamy ogień, i czekamy aż smalec trochę przestygnie. Wyciągamy jabłka a pozostałe składniki mielimy przez maszynkę do mięsa. Tak przygotowany smalczyk doprawiamy, podgrzewamy i gorący wlewamy do słoików. Jest naprawdę pyszny, szczególnie z ogóreczkiem kiszonym.   





Niebo w gębie

Niebo w gębie ta nazwa idealnie pasuje do tego ciasta. Kto nie próbował musi to zrobić .Przepis ten dostałam od koleżanki, ale jakoś nigdy nie mogłam się zabrać do zrobienie i właśnie dzisiaj mnie naszło . Reniu bardzo dziękuję - to już będzie moje ulubione. 




Składniki na biszkopt: 
6 jajek
1,5 szkl. cukru
1 szkl + 2 łyżki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 szkl. maki ziemniaczanej
 Białka ubijam pod koniec dodaję 1/2 szkl. cukru. Żółtka ucieram z 1 szkl. cukru, pod koniec ubijania dodaję 8-10 łyżek wody z kranu, na to daję ubite białka , proszek do pieczenia i mąki. Nie miksować tylko wymieszać łyżką. Piec w temp. 180 stopni przez 50 min. (Blaszka 23 cm x 36 cm ) Upieczony biszkopt wyciągnąć z piekarnika i ostudzić.
 W międzyczasie przygotować masy : 
Masa jabłkowa: 
Do tej masy można użyć świeżych jabłek 1,5 kg. przesmażyć tak aby były kawałki jabłek połączyć z 2 suchymi galaretkami. Wystudzić. Żeby było szybciej ja używam musu jabłkowego przygotowanego jesienią i również dodaję suche galaretki. 
Masa orzechowa: 
2,5 szklanki orzechów włoskich zmielić
1 szklanka mleka zagotować i zlać nim orzechy. Gdy ostygną ucierać dodając 30 dkg cukru pudru i 250 dkg. masła. Utrzeć na puszysta masę. 
Biszkopta przekroić na 3 części: jedną posmarować masą jabłkową , przykryć ciastem i posmarować masą orzechową , przykryć ciastem. 
Wierzch ciasta polać czekoladową polewą 
200 g masła
3/4 szkl. cukru pudru
3 łyzki kakao
2 łyzki wody
Wszystkie składniki połączyć podgrzewając w rondlu. 
Wstawić do lodówki do zastygnięcia , Udekorować wg. własnego uznania.  

    


niedziela, 14 lutego 2016

GOLONKA W WINIE

Stare powiedzenie, szczególnie lubiane przez nasze babcie "przez żołądek do serca" nie wzięło się z powietrza. Dziś z okazji Walentynek przygotowałam Golonkę pieczoną w winie, miała być po bawarsku ale nie dysponowałam ciemnym piwem. Własnoręcznie robione winko do tej potrawy okazało się strzałem w dziesiątkę i uwierzcie mi - chowa się kolacja w najdroższej restauracji.
  • 2 golonki wieprzowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 3 ziarna czarnego pieprzu
  • 3 liście laurowe
  • 2 marchewki
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku 
  • seler (ja dzisiaj miałam tylko naciowy) 

Golonki umyć i włożyć do garnka. zalać wodą i dodać przyprawy, gotować przez ok 1,5 godziny. W międzyczasie obrać warzywa i dodać do gotujących się golonek, razem gotować jeszcze go miękkości warzyw. Golonkę wyjąć z wody i ułożyć na blaszce. Posypać majerankiem, papryką  i wyciśniętym czosnkiem, dodać pokrojona w ćwiartki cebulę. Podlać wytrawnym winem (ok 1,5 szklanki) . Po bawarsku zamiast wina używa się ciemnego piwa. Odstawić na godzinkę, po czym wstawić do nagrzanego piekarnika do temperatury 200 stopni i piec 40 min. Tak upieczona golonka najlepiej smakuje z zasmażaną kapustą. 


TWAROŻEK Z RZODKIEWKĄ

Jak tylko widzę rzodkiewkę i szczypiorek od razu czuję wiosnę. 

200 g twarożku
1 pęczek rzodkiewki
szczypiorek
1 szalotka
troszkę posiekanego koperku
łyżka śmietany
sól. pieprz do smaku
 Twarożek ugniatam widelcem. Rzodkiewkę i cebulkę kroję na drobna kosteczkę, siekam szczypiorek. Wszystkie składniki mieszam razem, doprawiam do smaku. 
Tak przygotowanym twarożkiem smaruję chlebek . 


NALEŚNIKI

NALEŚNIKI

Chyba nie ma takiej osoby co nie lubi naleśników. W moim domu są one uwielbiane I najchętniej zjada się z dżemem, ja z twarożkiem, a wnuki z nutellą. W sumie niewiele pracy a można wszystkim dogodzić. 



Ciasto naleśnikowe przygotowuję z :1/2 kg mąki pszennej
2 jajka
250 ml mleka
250 ml gazowanej wody
sól do smaku
5 łyżek oleju 
Wszystkie składniki wrzucam do miski wlewam płyny i miksuję lub mieszam trzepaczką, gdy masa jest zbyt gęsta dolewam gazowanej wody. 

Smażę placki naleśnikowe,(używam do tego patelni do naleśników i nie smażę ich na oleju) i jak wcześniej napisałam usmażone placki smaruje tym co kto lubi. 




niedziela, 31 stycznia 2016

ZAWIJAŃCE Z CIASTA FRANCUSKIEGO Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Czasami nie wiesz co zrobić na kolację, wystarczy mieć w zamrażalniku ciasto francuskie. Ja zrobiłam za dużo farszu do roladek i wykorzystałam je do zawijańców.  
1 opakowanie ciasta francuskiego (ja dzisiaj robiłam z dwóch)
0,5 kg. kapusty kiszonej
3 szklanki suszonych grzybów
2 cebule
sól, pieprz
olej do smażenia
1 jajko (do posmarowania ciasta)
Najpierw przygotowujemy sobie farsz do zawijańców: 
Suszone grzyby namaczamy dzień wcześniej w zimnej wodzie i zostawiamy na noc. Następnie gotujemy grzybki i kapustę, cebulkę kroimy w kosteczkę i podsmażam na oleju, dodaję do nic ugotowane i przekręcone przez maszynkę grzybki (mielę na grubych oczkach ) razem dusimy, w międzyczasie kroję ugotowaną i odcedzona kapustę , dodaję ją do grzybków, doprawiam do smaku. Rozwijam ciasto nakładam farsz i zawijam. Kroję na kawałeczki i każdą część smaruję rozkłóconym jajkiem . Piekę 15 minut w temperaturze 200 stopni.  









ROLADKI SCHABOWE Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

1 kg. schabu bez kości 

0,5 kg. kapusty kiszonej 

3 szklanki suszonych grzybów
2 cebule
sól, pieprz
olej do smażenia
Najpierw przygotowujemy sobie farsz do roladek: 

Suszone grzyby namaczamy dzień wcześniej w zimnej wodzie i zostawiamy na noc. Następnie gotujemy grzybki i kapustę, cebulkę kroimy w kosteczkę i podsmażam na oleju, dodaję do nic ugotowane i przekręcone przez maszynkę grzybki (miele na grubych oczkach ) razem dusimy, w międzyczasie kroję ugotowaną i odcedzona kapustę , dodaję ją do grzybków, doprawiam do smaku, 
Schab kroimy w grubsze plastry, by po rozbiciu kotlet był w miarę duży. Posypujemy go sola i pieprzem , nakładamy farsz i zawijamy spinając wykałaczkami. Tak przygotowane roladki obsmażamy z każdej strony na rozgrzanym tłuszczu , następnie podlewamy wodą i dusimy do momentu aż schab będzie miękki. Sosik w którym dusiły się roladki doprawiamy, dodajemy odrobinę wywaru grzybowego , zagęszczamy  wodą z mąką. 



JARMUŻ taka tam ciekawostka

Jarmuż zazwyczaj używałam do dekorowania potraw,  a nie do jedzenia. Odkąd dowiedziłam o jego właściwościach będzie gościł w mojej kochni. Jarmuż zapobiega wielu groźnym chorobom, takim jak nowotwory, choroby serca, obniźa ciśnienie i poziom złego cholestetolu, zawiera białko,  błonnik, witaminy głównie C i K, potas i wapń a także sole mineralne
Jarmuż podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, jest skarbnicą sulforafanu - przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe 

Jednak, aby jarmuż zachował jak najwięcej swoich przeciwnowotworowych właściwości, powinien być gotowany podobnie jak brokuły, czyli na parze przez maksimum 3-4 minuty. W przeciwnym razie straci swoje prozdrowotne działanie.



INDYK PIECZONY W CAŁOŚCI Z ŻURAWINĄ I MANDARYNKAMI


Indyk 6-7 kg 
1,5 kostki masła 
100 g żurawiny 
2 pomarańcze lub 4 mandarynki 
1 cebula
seler naciowy 
2 gałązki rozmarynu 
2 gałązki tymianku 
Kilka listków szałwii 
sól, pieprz,
Żurawinę rozdrabniam w malakserze, dodaję do niej masło ( musi mieć temperaturę pokojową , doprawić Tak przygotowana papką nacieram indyka wsmarowując go pod skórę. Pozostałą ilością smarujemy indyka z zewnątrz. Do wnętrza indyka wrzucić pokrojone pomarańcze i świeże zioła. Odstawić na 2-3 godziny. Blaszkę podlać oliwą z oliwek i na niej wyłożyć pokrojone warzywa , na nich kładziemy indyka i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok. 4 godzin w temperaturze 180 stopni od czasu do czasu podlewając powstałym sosem. Ja na początku miałam mało sosu więc kładłam po kawałeczku masła, by indyk za bardzo nie wysechł. Po upieczeniu indyka zmierzyłam temperaturę na piersi , wynosiła 78 stopni i indyk był idealny.







w środek włożyć zioła i mandarynki
Masło z przyprawami wsunąć pod skórę 

POLĘDWICZKI WIEPRZOWE duszone z ziemniakami i burakami

2 polędwiczki wieprzowe (ok. 500 g.) 
5 ziemniaków 
2 nieduże buraki 
 1 cebula 
 czosnek 3 ząbki 
sól , pieprz, majeranek, 
4 liście laurowe 
4 kulki jałowca
 Polędwiczki doprawić solą, pieprzem i majerankiem i czosnkiem. Odstawić na 20 min by przyprawy przeszły na mięso . W międzyczasie obieram ziemniaki, buraki i cebulę. Pokrojone na ćwiartki ziemniaki układam w naczyniu żaroodpornym, na to kładę pokrojone buraki i troszkę cebulki i doprawione polędwiczki, na które układam liście laurowe, owoce jałowca , całość pokrywam pozostałą cebulą pokrojoną w półksiężyce. Potrawę piekę w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 60 min.





środa, 20 stycznia 2016

SOS TATARSKI

Uniwersalny sos do jajek, mięs i u mnie w domu do wszystkiego. 

Drobniutko kroję grzybki marynowane, ogórki kiszone w takiej samej proporcji, do tego 1 cebulę również drobniutko pokrojoną, troszkę posiekanej natki pietruszki, wszystko wymieszać, doprawić solą pieprzem , ja dodaję troszeczkę musztardy, 2 łyżki jogurtu i majonez.

KRUSZONKA DO CIASTA

Rzadko robie ciasta z kruszonką i później jest problem z przypomnieniem sobie proporcji by wyszła super. Bardzo proszę , sprawdzona i idealna 
100 g. masła
100 g. cukru
200 g. mąki
Wszystko razem ugniatać do powstania grudek. Tak powstałą kruszonką posypać ciasto .



JABŁECZNIK

Na ciasto: 
0,5 kostki margaryny
1 jajko
1 szkl. Cukru
2 szklanki maki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki gęstej śmietany
Aromat lub cukier wanilinowy

Owoce:
Ja stosuję mus jabłkowy, który przygotowuje sobie latem. ( 2 słoiki)
Jabłka wrzucam do miski, dodaję do nich 0,5 szklanki kaszy manny i 1 łyżeczkę cynamonu.

Na Kruszonkę
100 g. masła
100 g. cukru
200 g. mąki
Wszystko razem ugniatać do powstania grudek. Tak powstałą kruszonką posypać ciasto .

Mąkę zagnieść z margaryną, następnie dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Podzielić na dwie części. Większą część ułożyć na spód posmarowanej i obsypanej bułka tartą blachy. Na nią ułożyć owoce, na wierzch pozostałą część ciasta. Posypać kruszonką. Piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 60 min.



wtorek, 19 stycznia 2016

SAŁATKA Z AVOCADO I POMIDORA

1. avocado
2 pomidory
6 żółtych pomidorków koktajlowych (tak by wyglądała kolorystycznie)
1 czerwona cebulka
3 ząbki czosnku
2 łyżki natki pietruszki
2 łyżki oliwy z oliwek

Sól, pieprz, majeranek, tymianek, rozmaryn
Avocado obrać i pokroić w kostkę, pomidory również kroimy w kostkę. Cebulkę kroimy w piórka. Do tego dodajemy pokrojona natkę pietruszki i wyciśnięty czosnek, doprawiamy solą i pieprzem , odrobina tymianku, majeranku i rozmarynu. Na koniec polewamy oliwą z oliwek.



Pinnekjøtt czyli norweskie danie świąteczne

Myślałam że nie lubię baraniny, zawsze kojarzyła mi się z tłustym, niezbyt fajnie pachnącym mięsem. Wystarczy się odważyć i spróbować takiego dania - natychmiast stajesz się fanem baraniny. W ten sam sposób można przygotować żebra wieprzowe, wtedy oczywiście skracamy czas gotowania.
Składniki:
1 kg. suszonych solonych żeber baranich
Brzozowe patyki (umyte i przycięte na wymiar garnka) ja użyłam gotowe brzozowe deseczki, które w Norwegii można kupić w każdym markecie

Mięso zalewamy wodą i moczymy przez minimum 12 godzin, w tym czasie z 3 razy zmieniamy wodę. Potrawę gotujemy w garnku na dnie którego układamy brzozowe patyki, zalewamy wodą na ok 2 cm, na tym układamy wymoczone żebra. Gotujemy na wolnym ogniu przez 3-4 godziny (do momentu gdy mięso będzie miękkie i będzie odchodziło od kości)
Pinnekjøtt podaje się z gotowanymi ziemniakami i purée z brukwi (kolerabni)
Kolerabin
1 brukiew
5 ziemniaków
3 marchewki
1/2 kostki masła
400 ml śmietany
sól , pieprz
Brukiew, ziemniaki , marchewkę ugotować do miękkości. Odcedzić i zmiksować dodając masło, śmietanę i przyprawy.





PIEROGI Z TWAROGIEM I SZPINAKIEM

500 g twarogu
200 świeżego szpinaku (może być mrożony)
1 duża cebula
5 ząbków czosnku
sól , pieprz do smaku
Cebulkę kroję na drobna kosteczkę i razem z wyciśniętym czosnkiem podsmażam, następnie dodaję szpinak i duszę razem . Wszystko mieszam razem z rozdrobnionym twarogiem, doprawiam do smaku. Są naprawdę super. Polecam